امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پل خشتی لاهیجان (گیلان)
#1
[عکس: 846d6a8b9416ad839e1291df37007ce3-425]

پل خشتی لاهیجان (گیلان)

این پل درغرب لاهیجان در محلّه پرده‌سر قرار دارد و متعلّق به دوره کیاییان است.

در ضلع غربی لاهیجان واقع است که ادامه آن به خیابان کاشف غربی وصل می شود. در ضلع شرقی پل، امامزاده عاقلیه قرار داد. بنایی قدیمی با کاشی های سبز چمنی تزئین شده و سقف آن سفالی است. محوطه سازی است سرویس بهداشتی و آب قرار دارد. میدان میوه و تره بار عاقلیه در اینجا واقع است.

پل خشتی لاهیجان در شمال‌غربی شهر لاهیجان، میدان چهار پادشاه و محلّه پرده‌سر قرار دارد. میر ظهیر الدین مرعشی در کتاب خود در ذکر وقایع سال ۸۹۲ هجری قمری از این پل نام برده در اوائل دوره قاجاریه مرد نیکو کاری بنام حاج جعفر کاشانی به جای پل قدیمی که بنا بر روایت میر ظهیر الدین مر عشی سنگی بوده یک پل آجری احداث کرد که در سال ۱۲۷۱ هجری قمری بصورت اساسی مر مت شد.
پاسخ
#2
معرفی کوتاه جزیره قشم:
قشم بزرگترین جزیره ایران و خلیج فارس واقع در تنگه هرمز است
.ترکیب جمعیتی (طبق سرشماری آبان*ماه سال ۱۳۸۵)
· جمعیت کل جزیره قشم: ۹۸٫۸۲۹ نفر
· جمعیت مردان: ۴۹٫۷۴۲ نفر
· جمعیت زنان: ۴۹٫۰۸۷ نفر
· جمعیت کودکان زیر یک*سال: ۲٫۲۶۸ نفر
· جمعیت کودکان زیر پنج سال: ۱۱٫۸۰۰ نفر

زبان اصلی مردم قشم، مانند تمام مردم ساکن بنادر و سواحل جنوب کشور و دیگر جزایر، فارسی است ولی با گویش بندری صحبت می*کنند که برای همه مردم و مسافرانی که به جزیره مسافرت می*کنند قابل درک و فهم است. لهجهٔ محلی و متداول مردم قشم در شهرها و روستاهای آن تقریباً یکسان است. به*طور کلی باید گفت زبان محلی قشمی، آمیخته*ای از زبان*های عربی، فارسی، بندری، هندی و انگلیسی است.مساحت جزیره ۱۴۹۱ کیلومترمربع، حدود ۲/۵ برابر دومین جزیره بزرگ خلیج پارس یعنی بحرین است. طول جزیره از بندر قشم، تا بندر باسعیدو در انتهای جزیره را در منابع مختلف بین ۱۰۰ تا ۱۳۰ کیلومتر تخمین زده*اند و بیشتر روی طول ۱۱۵ و ۱۲۰ کیلومتر تکیه شده*است. در گزارش توجیهی اجرای قانون تعاریف، طول سراسری جزیرهٔ قشم را ۱۲۰ کیلومتر ذکر کرده*اند. عرض جزیره، در نقاط مختلف متفاوت بوده و به*طور متوسط دارای سه عرض: کم (بین طبل و سلخ)، زیاد (بین لافت کهنه و شیب دراز) و متوسط (در منطقه اسکان) است. با این وجود، عرض متوسط جزیره قشم را ۱۱ کیلومتر می*توان محسوب داشت. تور قشم یکی از تورهای رایج در سفرهای داخلی است و با توجه به چارتی بودن پروازها و گارانتی هتل ها به صرفه است که با تور قشم به جزیره بکر و زیبای قشم سفر کنید. ت که با تور به جزیره بکر و زیبای قشم سفر کنید.


جادبه هایی خاص در قشم
کاسه سلخ، منطقه اى موسوم به کاسه سلخ در ساحل جنوبى قشم، برهوتى است به طول تقريبى ۷ کيلومتر و عرض تقريبى ۵ کيلومتر که هيچ پوشش گياهى در آن وجود ندارد. اين عارضه طبیعی از جمله جاذبه های گردشگری قشم است که طرفداران زیادی دارد که همه ساله گردشگران زیادی را به پای خود می کشاند بطوریکه عرصه*اى است که گويى از حيات و عناصر حياتى بويى نبرده است. هزاران تپه کوچک و بزرگ مخروطى شکل و اشکال فرسايشى در اين عرصه به چشم مى*خورد که در اعصار گذشته از زمين جوشيده و در همان حال سفت و بسته شده و تشکيل تپه*ماهورهاى متداخل و گسترده*اى را داده*اند. در عمق اين برهوت يک چشمه شفابخش گوگرد از زمين مى*جوشد. مجموعه اين عوامل نشان* مى*دهد که در لايه*هاى زيرين در منطقه برهوت سلخ مخازن عظيم نفت و گاز وجود دارد. اين نقطه از قشم گرچه کمتر از ساير جاهاى جزيره بازديدکننده دارد، اما جذابيت شگرف آن مى*تواند تفکرى عميق را براى انسان به ارمغان آورد و پناهگاه عاشقان سکوت و آرامش باشد. سکوت و آرامشى که گه*گاه صداى بال زدن عقاب بزرگ و معروف قشم در آسمان آبى آن را مى*شکند.

[عکس: 27.jpg]
تور قشم در کاسه سلخ

[عکس: 28.jpg]
تور قشم در کاسه سلخ

[عکس: 29.jpg]
تور قشم در کاسه سلخ

روستای توریان 
[عکس: 30.jpg]
تور قشم در روستای توریان قشم

روستای توریان قشم 
توريان يكي از روستاهاي جزيره قشم است كه در حدود ۳۱ كيلومتري جنوب غرب قشم قرار دارد و به وسيله يك راه فرعي به طول ۲ كيلومتر از جاده ي اصلي قشم- باسعيدو جدا مي شود. اين روستا از جهات مختلف با روستاهاي ديگر همجموار است بطوریکه از شمال به روستاي خالدين، از جهت جنوب به روستاي رمكان، از غرب به روستاي تم سنتي و از شرق به روستاي باغ بالا محدود مي شود. در این روستا کشاورزی رونق دارد علاوه بر کاشت سیفی جات، زمین های آفتابگردان و نخلستان های زیبای این منطقه از دیدنی های مهم آن محسوب می گردد. در زمان شورش مغول و هرج و مرج آن دوران ايران هر قبيله كه از غارت مغول جان به در مي ببرد، به گوشه امني مي گريخت و گويا قبيله اي كه رئيس آنان توران نامي بود به جزيره قشم آمده و سكونت اختيار كرده و بارگاهي و مسجدي و حمامي بنا نموده و نام شاهي بر خود گذاشته و ملقب به تورانشاه گرديده است، گردشگران قشم همواره دغدغه چگونگی دیدار از نزدیک این آثار تاریخی را دارند که نکته قابل توجه اینجاست که تور قشم امکان دیدار از این روستا و سایر جاذبه های تاریخی قشم را فراهم می کند. همچنین باید گفت که اگز به فکر سپری کردن تعطیلات خوشی در دیگر جزیره توریستی کیش هستید کافیست با ما در تور کیش نوروز 96 همراه شوید.

[عکس: 31.jpg]
تور قشم در روستای توریان قشم

[عکس: 33.jpg]
تور قشم در روستای توریان قشممنبع: تورکیش-تورمشهد
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان