امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ویروس Shortcut
#1
منتخب وب : این ویروس فایل های داخل فلش یا هر حافظه جانبی دیگری را هدف قرار می دهد و آنها را مخفی میکند و تا زمانی که حذف نشود، فایل های روی فلش از دسترس ما خارج هستند که این مسئله اصلا قابل قبول نیست و از طرفی مشکلاتی را هم برایمان ایجاد می کند.
انواع این ویروس
ویروس Shortcut دو نوع است، نوع اول که فراگیرتر است فلش درایو را تبدیل به یک Shortcut می کند و نوع دوم فایل ها و پوشه ها را Shortcut می کند.
نوع اول که حاصل کار یک تروجان است همه فایل ها و پوشه ها را در یک پوشه مخفی قرار می دهد و برای دستیابی به آن پوشه یک Shortcut از اسم فلش درایو ایجاد می کند (تصویر زیر). برای دسترسی به فایل ها و پوشه هایتان به جز کلیک کردن روی این Shortcut راه چاره دیگه ای ندارید و با این کار ویروس شروع به نصب نرم افزارهای مخرب و جاسوسی می کند و مهمتر از همه ممکن است اطلاعات مالی شما را هم به سرقت ببرد.
[عکس: flashdisk-shortcut-virus.png]
نوع دوم این ویروس که ترکیبی از تروجان و کرم است از هر فایل و پوشه شما یک Shortcut ایجاد کرده و پوشه ها و فایل های اصلی را مخفی می کند (تصویر زیر). برای دستیبابی به پوشه ها و فایل هایتان راهی به جز کلیک بر این Shortcut ها نخواهید داشت و با این کار ویروس خود را تکثیر و شروع به نصب نرم افزارهای مخرب می کند و ممکن است اطلاعات مالی شما را نیز به سرقت ببرد.
[عکس: Files-and-folder-shortcut-virus-300x218.png]
بهترین راه برای جلوگیری از آلوده شدن به این ویروس
متاسفانه بیشتر آنتی ویروس ها قادر به شناسایی این تروجان نیستند و بهترین کار این است که روش زیر را دنبال کنید.
•    فلش را از طریق اتوران یا مای کامپیوتر باز نکنید.
[عکس: pishgiri2.jpg]
•    فلش را از طریق نوار اکسپلورر باز کنید یا حرف اختصاص داده شده به فلش را در آدرس بار تایپ کنید.
 
[عکس: pishgiri4.jpg]
 
راهکارهای فوق برای جلوگیری از آلوده شدن به این ویروس  هستند.
 
اما ممکن است کامپیوتر شما آلوده نشده باشد ولی یک فلش آلوده را به سیستم متصل کرده باشید و متوجه Shortcut بودنش شوید. برای حل مشکل فلش باید راهکار زیر را مرحله به مرحله انجام دهید.
۱) با زدن دکمه ترکیبی استارت منو + R به طور همزمان پنچره Run را باز کنید.
[عکس: wow-13-compressed.jpg]
۲) در قسمت Open عبارت «cmd» را تایپ کنید.
[عکس: run.jpg]
۳) با تایپ حرف اختصاص داده شده به درایو یا فلش به مسیر درایو بروید. (فرض کنید حرف اختصاص داده شده به درایو L باشد باید تایپ کنید l: و اینتر را بزنید).
[عکس: payan.jpg]
۴) ابتدا دستور زیر راتایپ کنید (اگر با پیغام File not found – autorun.inf مواجه شدید، مرحله ۵ نیازی نیست و مستقیم به مرحله شش بروید).
attrib -s -r -h -a autorun.inf
۵) سپس دستور زیر تایپ کنید.
erase /q/s/f autorun.inf
۶) در آخر نیز این دستور را تایپ کنید.
attrib -s -r -h -a *.* /d /s
توجه کنید که بین دستورات یک فاصله قرار دارد و بین علامت منفی (-) و حروف بعد از آن فاصله ای وجود ندارد. برای اینکه در اجرای دستورات اشتباه نکنید بهتر است دستورات را کپی کرده و در cmd آنها را Paste کنید و سپس اینتر را بزنید.
بعد از اجرای این دستورات فایل های داخل پوشه در یک پوشه بی نام در درایو ظاهر می شوند و می توانید Shortcut درایور را حذف کنید و اطلاعات داخل فایل بی نام را Cut و در جای مناسب مثلا صفحه اصلی فلش پیست کنید.
 
گردآوری شده توسط منتخب وب  
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان